C0603C0G1E240J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 52,660
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 60,442
Datasheet
Upgrade
Upgrade
24 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
C0603C0G1E240J
DigiKey Part Number
445-4660-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C0G1E240J
Description
CAP CER 24PF 25V C0G 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C0G1E240J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)