B82733V2901B001
DigiKey Part Number
495-7018-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82733V2901B001
Description
CMC 68MH 900MA 2LN TH
Detailed Description
68 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 900mA DCR 1.1Ohm (Typ)
EDA/CAD Models
B82733V2901B001 Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
1.1Ohm (Typ)
Voltage Rating - AC
500V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.142" L x 0.610" W (29.00mm x 15.50mm)
Height (Max)
1.063" (27.00mm)
Inductance @ Frequency
68 mH @ 10 kHz
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Current Rating (Max)
900mA