B82559A4352A033
DigiKey Part Number
495-B82559A4352A033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82559A4352A033
Description
FIXED IND 3.5UH 57.5A 0.85 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.5 µH Shielded Wirewound Inductor 57.5 A 0.85mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
B82559A4352A033 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
87A
DC Resistance (DCR)
0.85mOhm
Packaging
Tray
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±12%
Size / Dimension
1.299" L x 1.154" W (33.00mm x 29.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.606" (15.40mm)