B72530E1140S262 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B72530E1140S262 |
Description | VARISTOR 24.5V 400A 1210 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 24.5 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B72530E1140S262 Models |
Category | Current - Surge 400 A |
Manufacturer TDK | Energy 1.6J |
Series | Number of Circuits 1 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 2000 pF @ 1 kHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA) |
Maximum AC Volts 14 V | Grade Automotive |
Maximum DC Volts 16 V | Qualification AEC-Q200 |
Varistor Voltage (Min) 20.83 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Typ) 24.5 V | Package / Case 1210 (3225 Metric) |
Varistor Voltage (Max) 28.18 V |