B72230M0421M401 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-B72230M0421M401-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B72230M0421M401 |
Description | VARISTOR 680V 25KA BOX 4 LEAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 680 V 25 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Box, 4 Lead |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B72230M0421M401 Models |
Category | Current - Surge 25 kA |
Manufacturer TDK | Energy 700J |
Series | Number of Circuits 1 |
Packaging Tray | Capacitance @ Frequency 1150 pF @ 1 kHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Maximum AC Volts 420 V | Features Thermally Protected |
Maximum DC Volts 560 V | Mounting Type Through Hole |
Varistor Voltage (Min) 612 V | Package / Case Box, 4 Lead |
Varistor Voltage (Typ) 680 V | Base Product Number |
Varistor Voltage (Max) 748 V |