B72220U2321K501
DigiKey Part Number
495-77212-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220U2321K501
Description
VARISTOR 510V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
273J
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
720 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V