B32934A3474K000
DigiKey Part Number
495-4362-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32934A3474K000
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 305VAC RAD
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 305V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32934A3474K000 Models
Size / Dimension
1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
305V
Features
85C/85% Humidity
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C