B32776Z0206K000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 4,556
Datasheet
20 µF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
B32776Z0206K000
DigiKey Part Number
495-B32776Z0206K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32776Z0206K000
Description
CAP FILM 20UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B32776Z0206K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Bulk
Size / Dimension
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Features
Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
6 mOhms