RAHV1101M1TDE7002 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Rubycon
Datasheet
Panasonic Industry
Datasheet
Panasonic Industry
Nichicon
Chemi-Con
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 896
100 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 10000 Hrs @ 105°C
RAHV1101M1TDE7002
DigiKey Part Number
587-RAHV1101M1TDE7002TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAHV1101M1TDE7002
Description
CAP ALUMHYB 100UF 20% 25V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
RAHV1101M1TDE7002 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C