NRM6045T1R0NMRRV
DigiKey Part Number
587-NRM6045T1R0NMRRVTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-NRM6045T1R0NMRRVCT-ND - Cut Tape (CT)
587-NRM6045T1R0NMRRVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRM6045T1R0NMRRV
Description
FIXED IND 1UH 4A 13 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4 A 13mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
13mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
90MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
13.5A