MMJCT168BB7474MTPA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
TDK
0.47 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
MMJCT168BB7474MTPA01
DigiKey Part Number
587-MMJCT168BB7474MTPA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMJCT168BB7474MTPA01
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
MMJCT168BB7474MTPA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)