MCJCQ31QHB7472MTPA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
4700 pF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
MCJCQ31QHB7472MTPA01
DigiKey Part Number
587-MCJCQ31QHB7472MTPA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCJCQ31QHB7472MTPA01
Description
CAP CER 4700PF 250V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCJCQ31QHB7472MTPA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)