MCJCG31LBB7474KTPA01
DigiKey Part Number
587-MCJCG31LBB7474KTPA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCJCG31LBB7474KTPA01
Description
CAP CER 0.47UF 35V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 35V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
MCJCG31LBB7474KTPA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)