MCAST168SB7473KTNA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
KEMET
KEMET
TDK
In Stock: 163
Murata Electronics
Murata Electronics
0.047 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
MCAST168SB7473KTNA01
DigiKey Part Number
587-MCAST168SB7473KTNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCAST168SB7473KTNA01
Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCAST168SB7473KTNA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)