MCAST168SB5105KTNA01 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 16,010
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 43,256
Datasheet
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
MCAST168SB5105KTNA01
DigiKey Part Number
587-MCAST168SB5105KTNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-MCAST168SB5105KTNA01CT-ND - Cut Tape (CT)
587-MCAST168SB5105KTNA01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCAST168SB5105KTNA01
Description
CAP CER 1UF 25V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCAST168SB5105KTNA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)