MCASJ168SB5225MTNA01
DigiKey Part Number
587-MCASJ168SB5225MTNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-MCASJ168SB5225MTNA01CT-ND - Cut Tape (CT)
587-MCASJ168SB5225MTNA01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASJ168SB5225MTNA01
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
MCASJ168SB5225MTNA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)