MCASG168SB5224KTNA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 8,017
Datasheet
0.22 µF ±10% 35V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
MCASG168SB5224KTNA01
DigiKey Part Number
587-MCASG168SB5224KTNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASG168SB5224KTNA01
Description
CAP CER 0.22UF 35V X5R 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MCASG168SB5224KTNA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)