MCASG168SB5223KTNA01
DigiKey Part Number
587-MCASG168SB5223KTNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASG168SB5223KTNA01
Description
CAP CER 0.022UF 35V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF ±10% 35V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
MCASG168SB5223KTNA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)