MCARQ167SCG620JTRA1J
DigiKey Part Number
587-MCARQ167SCG620JTRA1JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCARQ167SCG620JTRA1J
Description
CAP CER 62PF 250V C0G/CG 0603
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
MCARQ167SCG620JTRA1J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)