MCARQ167SCG5R6DTRA01
DigiKey Part Number
587-MCARQ167SCG5R6DTRA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCARQ167SCG5R6DTRA01
Description
CAP CER 5.6PF 250V C0G/NP0 0603
Detailed Description
5.6 pF ±0.5pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
MCARQ167SCG5R6DTRA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.5pF
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)