LSXNE2424MKT6R8MNG
DigiKey Part Number
587-LSXNE2424MKT6R8MNGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXNE2424MKT6R8MNGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXNE2424MKT6R8MNGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXNE2424MKT6R8MNG
Description
FIXED IND 6.8UH 550MA 504 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 550 mA 504mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
LSXNE2424MKT6R8MNG Models
Category
Current - Saturation (Isat)
950mA
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
504mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
34MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)