LSXND5050WEL1R5NMG
DigiKey Part Number
587-LSXND5050WEL1R5NMGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXND5050WEL1R5NMGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXND5050WEL1R5NMGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXND5050WEL1R5NMG
Description
FIXED IND 1.5UH 3.6A 26.4 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 3.6 A 26.4mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
5.2A
DC Resistance (DCR)
26.4mOhm Max
Frequency - Self Resonant
67MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)