LSMGA160808T601RG is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 6,031
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 5,768
Datasheet
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 900mA 170mOhm
LSMGA160808T601RG
DigiKey Part Number
587-LSMGA160808T601RGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSMGA160808T601RGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSMGA160808T601RGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSMGA160808T601RG
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LSMGA160808T601RG Models
Category
Current Rating (Max)
900mA
Manufacturer
DC Resistance (DCR) (Max)
170mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.035" (0.90mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz