LCXND3030QKT1R0NNG
DigiKey Part Number
587-LCXND3030QKT1R0NNGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXND3030QKT1R0NNGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXND3030QKT1R0NNGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXND3030QKT1R0NNG
Description
FIXED IND 1UH 2.1A 30 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 2.1 A 30mOhm 1212 (3030 Metric)
EDA/CAD Models
LCXND3030QKT1R0NNG Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
30mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
100MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
1212
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.1A
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)