LBXNE2424KKT4R7MN is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Image for LBXNE2424KKT4R7MN is not available
LBXNE2424KKT4R7MN
DigiKey Part Number
587-LBXNE2424KKT4R7MNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LBXNE2424KKT4R7MN
Description
FIXED IND 4.7UH 670MA 290 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 670 mA 290mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
880mA
DC Resistance (DCR)
290mOhm
Frequency - Self Resonant
50MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)