LB2012T680K
DigiKey Part Number
587-2450-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2450-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2450-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB2012T680K
Description
FIXED IND 68UH 50MA 6 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 50 mA 6Ohm 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LB2012T680K Models
Category
DC Resistance (DCR)
6Ohm
Mfr
Frequency - Self Resonant
10MHz
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.057" (1.45mm)