EMK212BJ225KD-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Taiyo Yuden
In Stock: 10,899
Datasheet
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 276,257
Direct
KEMET
Datasheet
Direct
TDK
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Upgrade
KYOCERA AVX
TDK
Samsung Electro-Mechanics
2.2 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
TAIYO YUDEN MLCCs
EMK212BJ225KD-T
DigiKey Part Number
EMK212BJ225KD-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMK212BJ225KD-T
Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMK212BJ225KD-T Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)