TSM60NC165CF C0G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 600 V 14A (Tc) 81W (Tc) Through Hole ITO-220S
TSM60NC165CF C0G
DigiKey Part Number
1801-TSM60NC165CFC0G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM60NC165CF C0G
Description
600V, 14A, SINGLE N-CHANNEL HIGH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
48 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1857 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
81W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
ITO-220S
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
165mOhm @ 4.7A, 10V