SMA6J22AHR3G
DigiKey Part Number
SMA6J22AHR3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J22AHR3G
Description
TVS DIODE 22VWM 34.5VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
34.5V Clamp 17.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
34.5V