BZW04-5V8BHR0G is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
10.5V Clamp 38A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
BZW04-5V8BHR0G
DigiKey Part Number
BZW04-5V8BHR0G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW04-5V8BHR0G
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5V DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.8V
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
6.45V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.5V