BZW04-136B
DigiKey Part Number
1801-BZW04-136BTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW04-136B
Description
TVS DIODE 136VWM 219VC DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
219V Clamp 1.8A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZW04-136B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
136V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
152V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
219V