5KSMC26AH
DigiKey Part Number
1801-5KSMC26AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KSMC26AH
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 118.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
118.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V