5.0SMDJ16AHM6G
DigiKey Part Number
5.0SMDJ16AHM6GTR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMDJ16AHM6GCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ16AHM6G
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 193A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ16AHM6G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
193A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V