1V5KE56A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 0
Comchip Technology
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
77V Clamp 19.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AD
1V5KE56A
DigiKey Part Number
1V5KE56A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1V5KE56A
Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO201AD
Detailed Description
EDA/CAD Models
1V5KE56A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
47.8V
Voltage - Breakdown (Min)
53.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77V