1V5KE180A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
STMicroelectronics
In Stock: 3,840
Datasheet
Upgrade
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,222
Comchip Technology
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Littelfuse Inc.
246V Clamp 6.1A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AD
1V5KE180A
DigiKey Part Number
1V5KE180A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1V5KE180A
Description
TVS DIODE 154VWM 246VC DO201AD
Detailed Description
EDA/CAD Models
1V5KE180A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
154V
Voltage - Breakdown (Min)
171V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
246V