1.5KE68CA B0G
DigiKey Part Number
1.5KE68CAB0G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE68CA B0G
Description
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
92V Clamp 17A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58.1V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
92V