1.5KE440CA B0G
DigiKey Part Number
1.5KE440CAB0G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE440CA B0G
Description
TVS DIODE 376VWM 602VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
602V Clamp 2.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Packaging
Bulk
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
376V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
418V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
602V