1.5KE39CAHB0G
DigiKey Part Number
1.5KE39CAHB0G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE39CAHB0G
Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
53.9V Clamp 29A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
29A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33.3V
Voltage - Breakdown (Min)
37.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.9V