1.5KE300A B0G
DigiKey Part Number
1.5KE300AB0G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE300A B0G
Description
TVS DIODE 256VWM 414VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
414V Clamp 3.8A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
256V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
285V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
414V