Image for CDRH6D38T125NP-5R6NC is not available
CDRH6D38T125NP-5R6NC
DigiKey Part Number
CDRH6D38T125NP-5R6NC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDRH6D38T125NP-5R6NC
Description
FIXED IND 5.6UH 3.5A 30.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Shielded Inductor 3.5 A 30.5mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
2.85A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
30.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)