PEC36SAGN
DigiKey Part Number
S1072E-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC36SAGN
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEC36SAGN Models
Category
Contact Length - Post
0.720" (18.29mm)
Mfr
Overall Contact Length
1.050" (26.67mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Additional Resources
In-Stock: 45
Alternate Length
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 759
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM