PBC23DBBN
DigiKey Part Number
S2121E-23-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC23DBBN
Description
CONN HEADER R/A 46POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 46 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.200" (5.08mm)
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Additional Resources
Value Added Item
Alternate Length
CONN HEADER R/A 72POS 2.54MM
In-Stock: 173
CONN HEADER R/A 2POS
In-Stock: 244
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
In-Stock: 406
CONN HEADER R/A 8POS 2.54MM