STPS30150CW
DigiKey Part Number
497-5401-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS30150CW
Description
DIODE ARR SCHOT 150V 15A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 15A Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPS30150CW Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 15 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
6.5 µA @ 150 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A