STGY40NC60VD
DigiKey Part Number
497-6736-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGY40NC60VD
Description
IGBT 600V 80A MAX247
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 600 V 80 A 260 W Through Hole MAX247™
EDA/CAD Models
STGY40NC60VD Models
Gate Charge
214 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
43ns/140ns
Test Condition
390V, 40A, 3.3Ohm, 15V
Part Status
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr)
44 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 40A
Power - Max
260 W