STGW80V60DF
DigiKey Part Number
497-14058-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW80V60DF
Description
IGBT TRENCH FS 600V 120A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 120 A 469 W Through Hole TO-247
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGW80V60DF Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
STMicroelectronics
Gate Charge
448 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
60ns/220ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 80A, 5Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
60 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
120 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
240 A
Package / Case
TO-247-3 Exposed Pad
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 80A
Supplier Device Package
TO-247
Power - Max
469 W