ST715M25R
DigiKey Part Number
497-6998-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6998-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6998-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST715M25R
Description
IC REG LINEAR 2.5V 85MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 85mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ST715M25R Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
5.5 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
6.5 µA
Part Status
Last Time Buy
PSRR
57dB ~ 38dB (100kHz ~ 1kHz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
24V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
1V @ 85mA