LDCL015M33R
DigiKey Part Number
497-11962-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-11962-1-ND - Cut Tape (CT)
497-11962-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDCL015M33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDCL015M33R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
160 µA
Mfr
PSRR
52dB ~ 51dB (1kHz ~ 10kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V