L4931CZ33-AP
DigiKey Part Number
497-7246-1-ND - Cut Tape (CT)
497-7246-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L4931CZ33-AP
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA TO92-3
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA TO-92-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L4931CZ33-AP Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Current - Supply (Max)
6 mA
Part Status
Obsolete
PSRR
73dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage Dropout (Max)
0.8V @ 250mA