SHV24-1A85-78D4K
DigiKey Part Number
374-SHV24-1A85-78D4K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHV24-1A85-78D4K
Description
HIGH VOLTAGE REED RELAY, FORM 1A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Features
Diode
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
16.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
3.6 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
1.1 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
100 µs
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
1 A
Contact Material
Rhodium (Rh)
Switching Voltage
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Resistance
2 kOhms
Coil Current
12 mA