DIP12-1C90-51L
DigiKey Part Number
374-1294-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIP12-1C90-51L
Description
RELAY REED SPDT 500MA 12V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
24 mA
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.8 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
0.7 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
1.5 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
500 mA
Coil Resistance
500 Ohms
Switching Voltage
175VAC, 175VDC - Max